Jak zamontować rolety rzymskie?

Jak zamontować rolety rzymskie?

Roleta rzymska to nie tylko są elegancki element wystroju wnętrza, ale także nieskomplikowana budowa i bezproblematyczny montaż produktu. Jak zamontować rolety rzymskie? Sposób montażu rolet rzymskich może odbywać się do ściany, do sufitu lub na oknie. Aby prawidłowo zamontować rolety rzymskie warto postępować według instrukcji, którą dołączamy do każdego produktu lub skorzystać ze wskazówek dostępnych na naszej stronie internetowej. Dokładny i poprawny montaż produktu, to gwarancja bezawaryjnego działania rolety rzymskiej przez długi czas. Montaż rolet rzymskich nie sprawia problemów i trwa kilkanaście minut. Aby poprawnie wykonać mocowanie rolet rzymskich, należy się odpowiednio przygotować. Będziesz potrzebować kilku niezbędnych narzędzi i przejrzystej instrukcji montażu. W poniższym artykule dowiesz się, jak zamontować rolety rzymskie.

Polecamy też powiązany poradnik: Rolety rzymskie i zasłony - czy można je łączyć?

Spis treści:

  • Jak montować rolety rzymskie?
  • Jak zamontować roletę rzymską do sufitu?
  • Jak zamontować roletę rzymską do ściany?
  • Jak zamontować roletę rzymską na oknie?
  • Montaż rolety rzymskiej na karniszu

We wpisie dowiesz się, jak montować rolety rzymskie, jak zamontować rolety rzymskie do ściany, do sufitu i na oknie. Przeczytasz także jak zamontować rolety rzymskie na karniszu.

Rolety rzymskie sposób montażu

Rolety rzymskie możemy zamontować na kilka różnych sposobów. Każda z metod, jaką wykorzystujemy ma swoje plusy i minusy. Rolety rzymskie sposób montażu może być inwazyjny i bezinwazyjny. Oprócz tego możliwych jest kilka miejsc montażu. Poniżej opisano sposoby na rolety rzymskie sposób montażu:

Jak montować rolety rzymskie?

Aby wybrać rolety rzymskie, najpierw należy przyjrzeć się w jaki sposób osadzone jest okno, na którym docelowo mają zawisnąć rolety. Do wyboru mamy montaż rolet rzymskich do sufitu, do ściany, na ramie okiennej i na karniszu. Każde z wymienionych rozwiązań cechuje się nieco innym sposobem montażu produktu i jego późniejszego użytkowania. Do wyboru mamy także dwa rodzaje montażu rolet rzymskich: montaż inwazyjny wymagający wiercenia w ścianie lub suficie, oraz montaż bezinwazyjny, który nie wymaga wiercenia. Aby zamontować roletę rzymską do sufitu lub do ściany, potrzebna nam będzie wiertarka, śrubokręt, miarka, poziomica i coś do pisania. Niezbędne będą także wkręty z kołkami rozporowymi, które są dołączone do opakowania rolet rzymskich. Jeżeli wszystkie wymienione narzędzia mamy w zasięgu ręki, możemy zabrać się do pracy.

Przeczytaj też: Do jakich wnętrz pasują rolety rzymskie?

Jak zamontować roletę rzymską do sufitu?

Roleta rzymska mocowana do sufitu jest dobrym rozwiązaniem, gdy pomiędzy górną ramą okna a sufitem nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby montaż odbył się na ścianie. Przy założeniu że sufit jest prosty, nie będzie nam potrzebna poziomica do wykonania montażu rolety rzymskiej. Za pomocą ołówka wyznaczamy punkty, w których powinny znaleźć się uchwyty rolety rzymskiej. W zaznaczonych punktach należy wywiercić otwory i zamontować kołki rozporowe. Następnie za pomocą śrubokrętu lub wiertarki, dokręcamy wkręty przytrzymujące uchwyty. Do znajdujących się w suficie uchwytów wpinamy szynę z roletą i zamykamy uchwyty. Roleta jest od razu gotowa do użytku.

Rolety rzymskie mocowanie

Roleta rzymska mocowanie do sufitu jest zadaniem, które wymaga od nas sprzętu i pewnych umiejętności majsterkowicza. Z drugiej strony takie rozwiązanie jak roleta rzymska mocowanie do sufitu gwarantuje spokój na wiele lat. Oczywiście rolety rzymskie mocowanie do sufitu to sposób inwazyjny. Jeżeli planujemy zmiany w najbliższym czasie, to lepiej zdecydować się na inne rozwiązanie.

Jak zamontować roletę rzymską do ściany?

Podczas montażu rolety rzymskiej do ściany, istotna jest wysokość pomiędzy górną ramą okna a sufitem. Jeżeli odległość między sufitem a oknem jest zbyt mała, roleta rzymska po zwinięciu może nachodzić na ramę okna i szybę. W konsekwencji uniemożliwi to otwieranie okna na całą jego szerokość. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy przed zakupem rolety zorientować się, jaka jest jej wysokość po całkowitym zwinięciu. Fragment ściany jaki zajmuje całkowicie złożona roleta to zazwyczaj 22 do 27 cm. Aby zamontować roletę do ściany lub sufitu, niezbędne jest wykonanie otworów, w których docelowo znajdą się wkręty przytrzymujące całą konstrukcję rolety rzymskiej. Podczas montażu rolety do ściany będzie nam potrzebna poziomica i ołówek, za których pomocą należy wyznaczyć miejsce mocowania uchwytów trzymających roletę. W zaznaczonych miejscach należy wywiercić otwory, zamontować kołki rozporowe, a za pomocą wkrętów przykręcić uchwyty do ściany. W tak zamocowane uchwyty wpinamy szynę z roletą i zamykamy uchwyty. Upewnijmy się za pomocą poziomicy, czy roleta jest równo zawieszona. Tak zamontowana roleta jest od razu gotowa do użytku - mechanizm łańcuszkowy jest zamocowany fabrycznie.

Jak zamontować roletę rzymską na oknie?

Montaż rolety rzymskiej na ramie okna, jest typem montażu bezinwazyjnego, który nie wymaga wykorzystania wiertarki i wiercenia w ramie okna lub ścianie. Montaż rolety rzymskiej na oknie odbywa się za pomocą uchwytów, zahaczanych o ramę okna. Uchwyty są łatwiejsze i mniej problematyczne w montażu jednak dają zupełnie inny efekt, niż w przypadku montażu rolety do ściany i sufitu za pomocą wkrętów. Roleta rzymska montowana w sposób bezinwazyjny, z pewnością będzie nieco mniej stabilna, niż roleta montowana do ściany i sufitu na stałe.

Montaż rolet rzymskich do ramy okna

Pierwszym krokiem do bezinwazyjnego montażu rolety rzymskiej, jest złożenie specjalnie zaprojektowanych haków, które składają się  z dwóch elementów. Gotowe haczyki nakładamy na ramę okna - zachowując po 8 cm marginesu od ściany, po prawej i po lewej stronie. Po upewnieniu się że uchwyty są zawieszone równo, dokręcamy je za pomocą śrubokrętu co powoduje ich zaciśnięcie na ramie okna. Następnie wpinamy szynę z roletą w przygotowane uchwyty. Roleta jest gotowa do użytku. Montaż rolet rzymskich do ramy okna w sposób bezinwazyjny jest szybki i łatwy, dlatego wiele osób stawia na takie rozwiązanie.

Montaż rolety rzymskiej na karniszu

Istnieje możliwość zawieszenia rolety rzymskiej bezpośrednio na karniszu, przeznaczonym do wieszania firan i zasłon. Obecny w pomieszczeniu karnisz ułatwia częste zdejmowanie rolet wraz z firanami i utrzymywanie ich w czystości. Montaż rolety na karniszu drążkowym polega na powierzeniu rolety, podobnie jak zasłony czy firany - najlepiej sprawdzą się tutaj rolety z doszytymi szelkami, które nakładamy na drążek karnisza.

Montaż rolety rzymskiej do sufitu – jak to zrobić?

Jednym ze sposobów montażu rolety zwanej rzymską jest przymocowanie jej do sufitu. Od czego rozpocząć montaż rolety rzymskiej do sufitu? Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie zaznaczyć miejsce, w którym ta roleta ma się znaleźć. Punkty trzeba zaznaczyć ołówkiem, ponieważ to w tych miejscach znajdą się uchwyty  do rolety. Montaż do sufitu jest montażem inwazyjnym, ponieważ w owych punktach konieczne jest wywiercenie otworów. W otworach muszą znaleźć się wkręty, których zadaniem będzie przytrzymanie uchwytów rolety.

Rolety rzymskie – jak zamontować?

Rolety rzymskie to piękne, ciekawe i skuteczne przesłony, które bez większego problemu znajdziesz w naszym sklepie i zamontujesz w oknach. A może Twoje zamówienie już do Ciebie jedzie i za niedługo odbierzesz rolety rzymskie? Jak zamontować je, by prezentowały się zachwycająco? Musisz wpierw przemyśleć, czy chcesz je zamontować inwazyjnie lub nieinwazyjnie, a także gdzie mają być przymocowane – do ściany, do sufitu, a może do ramy okiennej? Odpowiedzi na te pytania dopiero pozwolą Ci podjąć decyzję odnośnie finalnego montażu.

Przeczytaj również: Rolety rzymskie - do jakich pomieszczeń nadają się najlepiej?

Rolety rzymskie - jak zamontować? Podsumowanie

Twoje marzenie to rolety rzymskie? Jak zamontować je, aby nie zniszczyć swojego wnętrza? Istnieje wiele ciekawych opcji - można taką roletę zainstalować do ściany, do sufitu lub po prostu osadzić na oknie. Montaż takiego produktu dzieli się na inwazyjny lub bezinwazyjny. Jeśli mieszkasz we własnym domu i chcesz pozostawić taki efekt na zawsze, śmiało możesz postawić na montaż inwazyjny, który później w niczym nie będzie przeszkadzał. Jeśli zaś wynajmujesz mieszkanie, lepszą opcją będzie montaż bezinwazyjny, najczęściej na ramie okna, bez wiercenia i uszkadzania elementów.

All comments