Materiał na rolety. Charakterystyka i porównanie poszczególnych materiałów.

Materiał na rolety. Charakterystyka i porównanie poszczególnych materiałów.

Na co zwrócić uwagę wybierając materiał do swoich rolet. Czym mogą się różnić między sobą poszczególne materiały roletowe, oraz czym się charakteryzują.

Materiał na rolety okienne - tkaniny do rolet okiennych

Wybierając materiał do swoich rolet oprócz interesującego nas koloru powinno się brać też pod uwagę inne cechy.

W ofercie posiadamy tkaniny o różnej gęstości:

  • Takie które po całkowitym zasłonięciu okna przyciemnią wnętrze pomieszczenia, tkanina taka ma mniej więcej połowę światła zatrzymać.
  • Są też takie tkaniny, które lekko zaciemnią wnętrze, bardziej rozproszą światło słoneczne wpadające przez okno do środka, ale nie są przezroczyste.
  • Posiadamy również materiały całkowicie zaciemniające, nazywane też blackout. Materiał taki po prostu nie przepuszcza żadnego światła. Po całkowitym opuszczeniu rolety, zasłonięciu okna wewnątrz robi się ciemno, jednak nie zaciemnimy całkowicie pomieszczenia, niewielkie prześwity będą na końcach wszystkich czterech boków rolety.
  • Ponadto są też tkaniny nie przepuszczające w ogóle światła, jak opisane wyżej, ale dodatkowo posiadające warstwę srebrną od strony zewnętrznej, od strony szyby, Powłoka ta ma na celu dodatkowo odbijać promienie słoneczne.

Materiał na rolety rzymskie

Również w przypadku rolet rzymskich materiały mogą mieć różną charakterystykę. Inne potrzebujemy tkaniny do rolet okiennych rzymskich a inne do rolety dzień noc.
Tu też mamy tkaniny gęste przepuszczające tylko minimalną ilość światła, tkaniny przyciemniające, które zatrzymają około połowę światła słonecznego, oraz materiały półprzezroczyste, będące jak gęsta firanka.

Materiał na rolety dzień noc

Jeżeli chodzi o materiały jakie występują w roletach typu  dzień noc, to należy zwrócić uwagę na strukturę powierzchni takiej tkaniny, oraz to że również pasy transparentne w poszczególnych tkaninach różnią się między sobą wyglądem. Warto postawić na wysokiej jakości tkaniny do rolet okiennych.

Materiał na rolety przeciwsłoneczne, termiczne

Jak napisałem wcześniej w ofercie posiadamy rolety z materiałami przez niektórych określanymi jako termiczne. Poza całkowitym nieprzepuszczaniem światła, tkanina ma również właściwości odbijające promienie słoneczne, przez co redukuje nagrzewanie wnętrz. Materiał pokryty jest od strony szyby srebrną powłoką.
Oddzielnym rodzajem materiału jest materiał do rolety screen. Materiały takie odbijają, częściowo pochłaniają promieniowanie słoneczne, jednak materiał tego typu pozostaje częściowo przejrzysty i nadal możemy przez okno obserwować otoczenie.

Materiał do rolety kasetowej

Wszystkie opisane materiały stosujemy zarówno do tradycyjnych rolet wolnowiszących, jak również do rolet których tkaniny zwijają się w  kasetę osłaniającą zwinięty materiał, zarówno w wersji dużej, wolnowiszącej, jaki w bardzo popularnych roletkach mocowanych do poszczególnych skrzydeł okiennych z kasetą i prowadnicami, nasze rolety Klasik i Profil.

Należy pamiętać o pewnych ograniczeniach, ilość materiału jaka może się zmieścić, zwinąć w taką kasetę jest ograniczona, stąd też ograniczone wysokości takich rolet.

Materiał do rolet na wymiar

Wszystkie wymienione rodzaje materiałów stosujemy w naszych roletach, króre wykonujemy zawsze na konkretne, potrzebne naszym klientom wymiary.
Wszystko wykonujemy specjalnie dla Ciebie, na odpowiedni wymiar, w wymaganym kolorze i o potrzebnych cechach.

Materiał na rolety zaciemniające

Do zaciemniania najlepiej sprawdzi się specjalna tkanina, która z jednej strony pokryta jest gumą. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie mniej słońca będzie wpadało przez okno do biura czy też naszej sypialni. Odpowiednio dobrany materiał na rolety zaciemniające ma duże znaczenie dla jakości zacienienia.

Materiał na rolety zewnętrzne

Rolety materiałowe mogą również być roletami zewnętrznymi. Są to rolety typu screen, mocowane do okien, lub w otworach okiennych, ale na zewnątrz.
Materiał screen zatrzymuje ostre, oślepiające światło słoneczne. Promienie słońca zostają rozproszone i tylko w małej części światło jest wpuszczone do wnętrza pomieszczeń.
Dzięki powyższym cechom wnętrza nie nagrzewają się nadmiernie, co poprawia nasz komfort latem.
Widoczność na zewnątrz, przez okno osłonięte takim materiałem nadal jest zachowana.

Materiał na rolety wewnętrzne

Należy pamiętać o właściwościach tkanin w roletach, w zależności od intensywności, kąta padania światła, rodzaju oświetlenia, od tego czy słońce mocno świeci od zewnątrz, czy sztuczne światło od wewnątrz pomieszczenia, odcień materiału będzie się zmieniał. Także nawet o różnych porach dnia będziemy widzieli różne odcienie tego samego materiału.
Jak może się zmieniać wygląd tkaniny w rolecie już zamontowanej, na szybie  - pod światło słoneczne świecące od zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia zobacz na zdjęciu poniżej:

Krótka charakterystyka naszych materiałów w roletach:

  • Seria PA 800x, PA600x – przyciemniające, tkanina przepuszcza około połowę światła.
  • Seria MP 600 - lekko przyciemniające, materiał przepuszcza trochę więcej światła niż seria opisana powyżej
  • Materiały wzorzyste są również lekko przyciemniające.
  • Seria PC 100x - materiały na rolety zaciemniające - blackout. Tkanina nie przepuszcza w ogóle światła.
  • Serie: Melange Silver BO, P500x, Modern T400 to tkaniny nie przepuszczające światła w ogóle (blackout), dodatkowo z warstwą srebrną od strony szyby, odbijającą promienie słoneczne, mającą ograniczać nagrzewanie się wnętrza pomieszczenia latem, niektórzy określają takie materiały jako termiczne.

Rolety wewnętrzne nie przepuszczające światła

Rolety to obecnie bardzo istotny element wyposażenia każdego domu. Zwykle montowane są od strony wschodniej, gdzie najmocniej grzeje słońce latem oraz od strony południowej. Jednak często zdarza się, że znajdują się we wszystkich pomieszczeniach. Mogą różnić się od siebie materiałem – niektóre są lżejsze, nieco transparentne, inne zaś sprawiają, że w ogóle nie da się przez nie nic zobaczyć. Rolety wewnętrzne nie przepuszczające światła są prawdziwym zbawieniem, kiedy nie lubisz letniego słońca bądź masz wścibskich sąsiadów.

Rolety rzymskie nie przepuszczające światła

Jednym z lepiej prezentujących się typów rolet są żaluzje rzymskie, które przepięknie się układają i robią nietuzinkowe wrażenie. Rolety rzymskie nie przepuszczające światła to marzenie wielu osób. Są świetnym sposobem na jednoczesne udekorowanie wnętrza, jak i na jego dokładnie zaciemnienie. Nie da im rady ani światło latarni ulicznej, ani intensywne letnie słońce. Jeśli będziecie chcieć uchronić się przed nadmiernym nagrzewaniem, z roletami rzymskimi dacie radę. Istotna jest tutaj jakość tkaniny - zazwyczaj stosujemy materiał, który jest odporny nawet na czynniki atmosferyczne.

All comments