Rodzaje rolet - porównanie

Rodzaje rolet - porównanie

Rodzaje rolet okiennych

Klasyczne rolety materiałowe  zwijane za pomocą mechanizmu łańcuszkowego, sprężynowego, lub elektrycznie, powstają w wielu wariantach.
Przede wszystkim, poza wszelkimi wersjami rolet wewnętrznych są też rolety materiałowe zewnętrzne – rolety screen montowane na zewnątrz budynku, są to rolety przeciwsłoneczne, w których przez ich materiał możemy patrzeć z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Montujemy je do okna lub w otworze okiennym na zewnątrz.

Wszystkie rodzaje rolet jakie oferujemy są to rolety wykonywane na wymiar, całkowicie spersonalizowane.

Wszystkie rolety mogą być wyposażone w materiały całkowicie zaciemniające.

Rodzaje rolet wewnętrznych

Rolety materiałowe wewnętrzne można wybrać spośród wielu różnych wariantów, w zależności od upodobań, czy potrzeb.
Przede wszystkim należy podzielić rolety w zależności od tego do czego taką roletę montujemy.

Rolety do ściany lub sufitu.
Rolety tak zwane wolnowiszące, zazwyczaj montowane do ściany nad otworem okiennym, lub do sufitu nad tym otworem, czasem też w samym otworze okiennym, tylko wtedy trzeba zwrócić uwagę na to czy roleta nie będzie kolidowała z możliwością otwarcia okna. Przykład – rolety Midi.
Często rolety wolnowiszące są też roletami o dużych gabarytach – wielkogabarytowe, np. nasze rolety Maxi.
Rolety wolnowiszące zazwyczaj nie posiadają żadnego rodzaju prowadzenia bocznego – jak prowadnice czy linka po której tkanina jest prowadzona podczas podnoszenia i opuszczania, przez co materiał może się zakołysać np. w przeciągu.
Rolety wolnowiszące kasetowe – zwijane w kasetę. Pomimo zazwyczaj dużych gabarytów występują w wariantach w których materiał rolety jest zwijany w kasetę. Rolka z materiałem w kasecie jest chroniona np. przed kurzem, brudem, zniszczeniem.
Kaseta rolet zazwyczaj wykonana jest z aluminium w wielu różnych kolorach.
Przykładem rolet wolnowiszących w kasecie mogą być nasze rolety Cover, One, również rolety wolnowiszące w kasecie możemy wykonać w dużych wymiarach.

Do rolet wolnowiszących w kasecie możemy również zaliczyć roletę screen wewnętrzną – przeciwsłoneczną, a przez jej materiał możemy widzieć to co dzieje się na zewnątrz.

Zawsze dbamy o to aby rolety były konstrukcyjnie dostosowane do gabarytów, rozpiętości w jakich mają być wykonane, aby późniejsza długotrwała eksploatacja nie powodowała problemów, np. nadmierne ugięcie pod wpływam ciężaru może spowodować utrudnione ręczne sterowanie taką roletą, szybkie zużycie, oraz źle wyglądać pod względem estetycznym. Dlatego mechanizmy, wieszaki, oraz rury nawojowe zawsze mamy dostosowane do tego w jakich maksymalnych wymiarach daną roletę możemy wykonać, niektóre rury nawojowe rolet mają nawet do 5 cm. średnicy, wszystko jest uzależnione od rozpiętości.

Rolety montowane do poszczególnych skrzydeł okiennych.
Roletki materiałowe w kasecie z prowadnicami – tak zazwyczaj wyglądają i tak nazywają je klienci. Rolety montowane do skrzydła okiennego, dzięki swojej budowie nie odstają nadmiernie od powierzchni skrzydła okna dzięki czemu nie utrudniają szerokiego otwarcia okien.
Dodatkowo roleta posiada prowadnice boczne (w kolorze kasety) w których pracuje materiał, dzięki czemu nie kołysze się np. w uchylanych oknach.
Rolety tego typu w naszej ofercie to dwa warianty „Klasik” i „Profil”: różnią się trochę sposobem montażu, oraz gabarytem i rodzajem kaset i prowadnic.

Wszystko jest idealnie dopasowane do każdego okna – wykonane na wymiar.

Rodzaje montażu rolet wewnętrznych

Rolety możemy montować na różne sposoby, w zależności od konkretnego typu.

Rolety wolnowiszące, bez kaset. Zazwyczaj przykręcamy do ściany/sufitu uchwyty boczne rolet za pomocą np. kołków rozporowych i wkrętów.
Wyjątkiem jest tutaj nasza roleta Midi wyposażona dodatkowo w tylną listwę montażową aluminiową, która spina całość w jeden element, w takiej rolecie nie trzeba po kolei przykręcać uchwytów bocznych i składać wszystkiego w całość. Wystarczy przykręcić specjalne „klipy” montażowe do np. ściany i w nie po prostu wklikujemy listwę razem z całą roletą.

Podobnie montujemy rolety wolnowiszące  w kasetach, mocujemy do ściany wieszaki i klipsy montażowe, lub same klipsy montażowe i w nich łatwo mocujemy całą kasetę z roletą.

Rolety w kasetach z prowadnicami montowane do skrzydeł okiennych, instalujemy na dwa sposoby.
Rolety Klasik mają kasety przykręcane do listwy przyszybowej okna, a prowadnice przyklejane.
Rolety Profil są montowane „bezinwazyjnie” posiadają przyklejane do okna zarówno kasety jak i prowadnice.
Są też inne różnice, w rolecie Klasik całość jest bardziej płaska, mniej odstaje od okna, ponieważ tkanina pracuje w świetle szyby. Natomiast kaseta rolety Profil jest przyklejana nad szybą do ramy okna i materiał pracuje na listwach przyszybowych, przez co całość odstaje o około 1 cm bardziej od rolety klasik, a jej prowadnice nie są płaskie tylko odstające również na około 1 cm.

Rodzaje prowadnic do rolet

W roletach wolnowiszących, o dużych gabarytach, w wersjach zwijanych w kasetę można również stosować prowadnice - nawierzchniowe. Zazwczaj przypominają w przekroju literę „C”, są przyklejane do ściany, lub przykręcane, w zależności od rodzaju.

 

W roletach montowanych do okna, do każdego z dwóch rodzajów mamy inną prowadnicę.

W roletach Klasik prowadnica płaska, przyklejana na skraju listwy przyszybowej, tkanina pracuje w świetle szyby.
Rolety Klasik mogą być wyposażone w różne rodzaje prowadnic, tak aby pasować jak najlepiej do kształtu profilu listwy przyszybowej okna.
Do okien o prostej listwie przyszybowej jest prosta, płaska prowadnica. Do okien w których listwy przyszybowe są zaokrąglone, np. w formie ćwierćwałka oferujemy specjalną prowadnicę profilowaną z łukową powierzchnią którą przyklejamy do okna.

W roletach Profil prowadnica nawierzchniowa odstająca około 1 cm. od płaszczyzny okna. Przyklejana do listwy przyszybowej lub ramy okna, w przekroju przypomina literę „C”.

Rodzaje rolet na okno

W naszej ofercie w tej chwili posiadamy dwa rodzaje okien mocowanych na okno, wspomniane wcześniej Klasik i Profil (bezinwazyjne), obydwie wersje z kasetą i prowadnicami, całość spersonalizowana, wykonywana na wymiar.

Rolety do okien Klasik – charakterystyka.

Bardzo popularny rodzaj rolet. Tkanina pracuje w świetle szyby, zwija się w całości  w kasetkę. Materiał jest prowadzony w płaskich prowadnicach przyklejanych do listew przyszybowych, prowadnice w dwóch opcjach dla jak najlepszego dopasowania do okna, nawet o zaokrąglonym profilu. Mechanizm sterowany łańcuszkiem, samohamujący, nie trzeba łańcuszka nigdzie wtykać aby zablokować materiał na danej wysokości. Opcjonalnie obciążnik łańcuszka, lub napinacz.
Wyposażone są w kasetę wykonaną z tworzywa sztucznego lub aluminium, w wielu kolorach do wyboru, również drewnopodobnych ze strukturą drewna, lub nawet z możliwością wykonania kaset w dowolnym kolorze wybranym przez klienta z palety RAL.
Kaseta przykręcana, prowadnice przyklejane. Kasetka po montażu odstaje od płaszczyzny okna o 3,5 cm. Prowadnice płaskie.

Rolety do okien Profil – charakterystyka.

Rolety mocowane całkowicie bezinwazyjnie. Kaseta i prowadnice przyklejane do ram okiennych, przez co całość odstaje od okna o ponad  jeden centymetr bardziej niż w opisanej powyżej rolecie Klasik.
Kaseta i prowadnice wykonane z tworzyw sztucznych. Do wyboru wiele kolorów, również drewnopodobne. Mechanizm sterowania z łańcuszkiem, samohamujący.
Pełna gama tkanin do wyboru.

 

O różnych materiałach w jakie można wyposażyć rolety przeczytasz tutaj.

All comments