Jak zrobić moskitierę?

Jak zrobić moskitierę?

Okres letni to czas, w którym bardzo często okna w naszych domach i mieszkaniach są otwarte. Jednak z tym wiąże się fakt, że w pomieszczeniach mogą pojawić się owady i inne uprzykrzające życie insekty. Czy musimy się na to godzić? A może czy musimy rezygnować z wietrzenia domu i korzystania ze świeżego powietrza? Odpowiedź może i większość z Was zaskoczyć. Ale na szczęście nie musimy rezygnować z zalet, jakie idą w parze z okresem letnim. Rozwiązaniem jest moskitiera. Sprawdź, jak zabezpieczyć okno i jak zrobić moskitierę.

Spis treści

Jak zrobić moskitierę na okno?

Jaki kolor siatki do moskitiery najlepiej pasuje?

Z czego zrobić ramkę do moskitiery?

Jak zmierzyć okno do moskitiery?

Jak czyścić moskitiery?

Podsumowanie

Jak zrobić moskitierę na okno?

Montaż moskitiery to dobry krok. Przyda się ona zarówno latem, jak i wiosną. Czyli wtedy, kiedy pojawiają się komary, muchy czy inne owady. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić moskitierę i jak ją zamontować to musisz poznać zasady, dzięki którym do ramy okna skutecznie przymocujesz siatkę. Moskitiera najczęściej montowana jest wewnątrz pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawia, że moskitierą będziesz się mógł cieszyć przez długi czas.

Bardzo często w sklepach dostępne są moskitiery w różnych rozmiarach. Chroni ona przed obecnością irytujących owadów. Warto pamiętać, że rozmiar moskitier jest niezwykle ważny. Musisz użyć do tego wysokiej jakości materiałów. Mocowanie powinno być solidne. Wszystko po to, aby zarówno zmienne warunki pogodowe i warunki atmosferyczne nie wpłyną na funkcjonalność moskitiery.

Moskitierę możesz jednak wykonać sam. Zastanawiasz się jak? Co będzie Ci potrzebne. Najważniejsze, co będzie Ci potrzebne i z czego będziesz musiał skorzystać, to specjalna siatka na owady (lub winylowa) o małych oczkach. Ważne, żeby moskitiera była dobrej wielkości. Tutaj kluczowy będzie wymiar okna i ramy okna. Dzięki temu zamontowanie jej będzie łatwiejsze. Siatkę możesz zamontować za pomocą taśmy klejącej lub za pomocą wkrętów. Warto pamiętać, że wykonana samodzielnie moskitiera ramowa powinna być dobrze zamontowana. Wszystko po to, aby służyła Ci ona jak najdłużej. Siatka do ramy okiennej może mieć różne formy i wielkości. Najważniejsze, żeby dopasować ją do ramki okien.

Wcześniej kupioną i przygotowaną siatkę musisz dopasować do wymiaru okna. Pamiętaj, że przeszkodą mogą być zawiasy w oknie lub inne specjalne zaczepy czy otwory. Po dopasowaniu siatki do okna możesz skorzystać z dostępnych form mocowania. Możesz wykorzystać taśmę, specjalne zaczepy. Ważne żeby moskitiera była przymocowana z każdej strony. Dzięki temu zarówno komary, muchy, jak i inne owady nie będą przedostawać się do wnętrza sypialni czy kuchni. Pamiętaj, siatkę przyklejamy bezpośrednio do ramy okien. Solidne zamocowania do ościeżnicy sprawią, że owady nie będą dostawać się do środka, a siatka będzie odporna na zmienne warunki atmosferyczne.

Ważne jest także z jakiego materiału wykonana jest siatka. Najczęściej są one z tworzywa sztucznego. Do wykonania moskitiery nie będziesz potrzebował zbyt dużej ilości materiałów i narzędzi. Co więcej, przymocować siatkę można niemalże wszędzie - zarówno do drzwi balkonowych, pod rolety, jak i do okna w kuchni. Od Ciebie zależy, gdzie pojawi się moskitiera. Pamiętaj, dzięki niej zyskujesz przewagę w walce z nieprzyjemnymi stronami lata i wiosny. Z moskitierami zapomnisz o tym, jak wyglądają komary, muchy czy inne owady.

Jaki kolor siatki do moskitiery najlepiej pasuje?

Dbasz o wygląd wnętrza? Dokładasz wszelkich starań, aby wystrój był dopracowany nawet w najmniejszym szczególe? Jeśli tak, to nic dziwnego, że zastanawiasz się nie tylko jak zrobić moskitierę, ale jaka siatka powinna zdobić drzwi balkonowe lub okna w domu. Nie jest tajemnicą, że montaż moskitiery możesz przeprowadzić samodzielnie. Będziesz potrzebować jedynie kilku przydatnych narzędzi. Pomocne mogą okazać się:

  • taśma klejąca,
  • nożyczki,
  • drewniane listewki,
  • lub cieniutkie listewki frezowane.

Warto pamiętać, że montaż moskitiery za pomocą taśmy klejącej może być nietrwały. Dlatego warto sięgać po materiały, które sprawdzą się zarówno od zewnętrznej strony okna, jak i niezależnie od warunków pogodowych. Moskitierę należy zamontować bezpośrednio do ramy okiennej. Dzięki temu uchronisz pokój przed innymi owadami, które mogą skutecznie uprzykrzać wykonywanie codziennych obowiązków.

Jednak trwalszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z moskitiery gotowej. Tutaj rozsądnie jest sięgnąć po moskitierę ramkową. Czyli gotową siatkę, którą mocujesz do okien. Bardzo często moskitiery ramkowe posiadają ramki, które bez wiercenia dają możliwość montażu. Jak je zamontować? Bardzo aluminiową ramę producenci wzbogacają o specjalne uchwyty, które umożliwiają skuteczne ich zamontowanie do drzwi balkonowych lub innych okien w domu. Czasami moskitiery posiadają dodatek w postaci metalowych narożników.

Jednak oprócz sposobu montażu i materiału, z którego wykonana jest moskitiera warto zwracać uwagę na ich kolor. Dlaczego? Ponieważ przede wszystkim stanowi on dodatek do aranżacji, ale także wpływa na funkcjonalność przestrzeni. Na rynku dostać można zarówno siatkę w kolorze białym, jak i w odcieniach szarości. Musisz pamiętać, że bardziej praktyczna i przyjemniejsza dla oka będzie ta druga. Nasz narząd wzroku łatwiej zignoruje ten kolor moskitier i umożliwi swobodne korzystanie z okna pomimo jej wcześniejszego montażu.

Z czego zrobić ramkę do moskitiery?

Jeśli szukasz sposobu na montaż specjalnej siatki w swoim oknie to musisz pamiętać, że istnieje wiele sposobów i rozwiązań. Jednak niezależnie od tego, czy będzie ona znajdowała się w drzwiach, czy w oknie lepiej sięgać po lepszej jakości materiały. Dlaczego? Moskitierę można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak zmieniające się warunki pogodowe sprawiają, że w niektórych miejscach lepiej przymocować je do wewnętrznej ramy drzwi balkonowych lub okna.

Ponadto lepiej wybierać siatki, które są wyposażone w ramę. Dlaczego lepiej porzucić rzepy i taśmę na miejsce listwy czy specjalnej ramy? To drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej solidniejsze i sprawi, że zarówno Twój taras, jak i wnętrza domu będą lepiej zabezpieczone.

Ciekawym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy moskitiera zamontowana jest w drzwiach lub oknach za pomocą specjalnych zawiasów lub drewnianych listew. Za pomocą listewek tworzymy specjalną, solidną konstrukcję, co przekłada się na trwałość moskitier. Ważne także zadbać, aby leżała ona dobrze w oknach i na ramie drzwi. Zwróć uwagę, czy przy ich zamykaniu, zawiasy nie będą zaczepiać o ściany. W takiej sytuacji, gdy miejsca jest za mało, przyklejamy moskitiery wykorzystując taśmę.

Jednak, jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie ramki do moskitiery na zawiasach musisz upewnić się, że rama będzie dobrej jakości. Jeśli nie chcesz żeby ściany były ciągle zamieszkiwane przez muchy czy komary wybierz ramę, która będzie trzymać w ryzach siatki w oknach. Pamiętaj, odpowiednie zamocowanie w ramie siatki sprawi, że będzie ona trwale i skutecznie ochraniać Twój dom.

Jak zmierzyć okno do moskitiery?

Zarówno rolety, jak i siatki są dostępne w rożnych kolorach, kształtach i wymiarach. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrać je odpowiednio do ościeżnicy. Aby cieszyć się faktem, że moskitiera i rama są świetnie ze sobą połączone, musisz je odpowiednio zmierzyć przed zakupem. Wiesz, jak to zrobić? Jeśli planujesz zakup rolety lub moskitiery obacz, jak skutecznie przygotować się do ich zakupu.

Najważniejsze na co musisz zwrócić uwagę to przede wszystkim to, od której strony będzie znajdować się siatka. Dzięki temu możesz jeszcze lepiej dopasować ją do Twojego okna. Przede wszystkim konieczne jest zmierzenie szerokości i wysokości ramy okiennej lub otworu okna, a także grubości profilu ramy z uszczelką. Ostatni wymiar jest kluczowy dla prawidłowego wybrania zaczepów, dzięki którym zamontujesz moskitierę ramkową w swoim oknie lub drzwiach.

Wykonywanie pomiarów musi być przeprowadzone z jak największą starannością. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że zamontowanie siatki będzie nie tylko wygodne, ale i możliwe. Taka sama zasada ciąży na tobie wtedy, gdy chcesz kupić rolety do domu. Jednak jak wykonać rzetelne pomiary? przede wszystkim zadbaj o przestrzeń wokół okna. Dobrze jest, aby nie było w jego okolicy (na czas pomiarów) przedmiotów, jak np. doniczki z kwiatami, które utrudnia wykonywanie pomiarów. Ponadto warto sięgnąć po dobrej jakości narzędzia. Doskonale w tym zadaniu sprawdzi się metalowa miara budowlana. Z kolei do sprawdzenia grubości profilu okiennego - suwmiarka.

Jednak przed zakupem musisz zmierzyć nie tylko same wymiary okna. Dobrze jest także zweryfikować rodzaj zamontowania siatki. Dlaczego? Ponieważ od tego zależeć będzie bezpośrednio, czy wokół okna potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń. Jeśli interesujesz się siatką z z ramką musisz przewidzieć dodatkową przestrzeń wokół okna. Wszystko po to, aby nie uszkodziła ona drzwi okna, zawiasów i ściany obok.

Jak czyścić moskitiery?

Czy moskitiera jest montowana na stałe? Czy możliwe jest jej dokładne wyczyszczenie z dwóch stron? I czy w ogóle istnieje możliwość jej zdjęcia? W tej części tekstu znajdziesz odpowiedzi między innymi na te pytania.

Jeśli moskitiera w domu zamontowana jest za pomocą taśmy musisz wiedzieć, że ciężko będzie ją ściągnąć z drzwi czy okna bez ich uszkodzenia. Dlatego też jej dokładne wyczyszczenie może stanowić nie lada wyzwanie. Co wtedy zrobić? Nie jest tajemnicą, że siatki na rzepy są tańsze, a koszt ich zakupu i montażu jest mniejszy. Dlatego możesz pomyśleć o zdejmowaniu ich w okresie, w którym nie uświadczysz komarów, much czy innych owadów. Zdejmowanie moskitiery i zakładanie jej na nowo wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba jest nie tylko wygodne. Ale także umożliwia zadbanie o czystość i higienę wewnątrz Twojego domu.

Jednak co zrobić, gdy posiadasz moskitierę ramkową? Tutaj sytuacja jest paradoksalnie o wiele łatwiejsza. Dlaczego? Ponieważ ta moskitiera jest bardzo funkcjonalna. Co oznacza, że możesz w okresie jesienno-zimowym z łatwością ściągać ją z drzwi czy okien. O czystość moskitier możesz dbać przez cały okres gdy są one założone. Nie musisz za każdym razem ich ściągać. Do codziennego, regularnego czyszczenia wystarczy delikatna, wilgotna szmatka lub gąbeczka. Dzięki którym ściągniesz brud i kurz. Jeśli jednak po zakończonym okresie wiosenno-letnim chcesz solidnie wyczyścić moskitierę, możesz użyć do tego delikatnego płynu lub detergentu (np. szare mydło). Dzięki temu skutecznie usuniesz zabrudzenia i przygotujesz moskitierę do przyszłego sezonu.

Dbanie o przestrzeń w domu to nie tylko dopracowana aranżacja, ale także czystość i porządek. Dotyczy to także obecności owadów i insektów. W końcu nikt z nas nie lubi brzęczących owadów, które utrudniają wykonywanie obowiązków. Z rozwiązaniem przychodzą moskitiery, które umożliwiają skuteczne ograniczenie ich w pomieszczeniach. Jeśli chcesz zadbać o wygodę w domu, możesz samodzielnie przygotować moskitiery i cieszyć się porządkiem w mieszkaniu i domu. Regularne dbanie o ich wygląd, czystość i prawidłowy montaż zagwarantują skuteczną ochronę.

All comments