Plisy czy rolety?

Plisy czy rolety?

Spis treści

Plisy okienne - zalety

Rolety okienne - zalety

Wybór zasłon okiennych

Prywatność na odpowiednim poziomie

Ochrona przed słońcem i upałem

Wystrój wnętrza

Montaż rolet i plis

Dostępne rodzaje rolet

Rolety i plisy - czyszczenie

Podsumowanie - plisy czy rolety?

Plisy okienne - zalety

Rolety plisowane to bez wątpienia idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć kontrolę nad tym, jaka część okna ma być zasłonięta. Plisy pozwalają bowiem na zasłonięcie dowolnie wybranej części okna. Zaletą plis okiennych jest przede wszystkim możliwość przesuwania tkaniny w dowolny sposób, co świadczy o jej wysokiej funkcjonalności. Przesłona okienna tego typu jest w stanie w doskonały sposób regulować ilość promieni słonecznych, które przedostają się do danego pomieszczenia. Plisowany materiał wykonany jest też niezwykle solidnie, przez co jest to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się przez długi czas. Warto wspomnieć też o tym, że na pierwszy rzut oka plisy mogą wydawać się dosyć duże, ale ich możliwość dowolnej regulacji sprawia, że są funkcjonalne i atrakcyjne pod kątem wyglądu. Kolejny atutem jeśli chodzi o plisy jest też możliwość bezproblemowego otwierania i zamykania okna, a wszystko to za sprawą użytych prowadnic.

Rolety okienne - zalety

W przypadku rolet ich dużym plusem jest przede wszystkim to, że są w stanie stworzyć wyjątkowy nastrój - zarówno w domu jak i w biurze. To właśnie w różnego rodzaju biurowcach rolety są wykorzystywane najczęściej. Dzieje się tak za sprawą ich prostej obsługi oraz montażu. Rolety zwykle montowane są również w sypialni, szczególnie jeśli zależy Ci na konkretnej przepuszczalności światła. Kolejnym atutem jeśli chodzi o rolety jest również szeroki wybór w kwestii materiału czy też wzorów. Dzięki temu nie ma problemów z dopasowaniem rolet do konkretnego wystroju wnętrza. Fenomen rolet to przede wszystkim ich prostota wykonania oraz to jak bardzo są funkcjonalne. Jeśli zależy Ci na tego typu kwestiach, warto postawić na sprawdzone rolety wysokiej jakości.

Wybór zasłon okiennych

Zasłonięcie szyby w wybrany sposób pozwoli na uzyskanie odpowiedniego komfortu i wygody we własnym mieszkaniu czy też domu. Wybierając rolety czy też plisy warto sprawdzić, jakie są ich poszczególne zalety. Pozwoli to na dobranie osłony w taki sposób, który sprawi, że użytkownik będzie zadowolony z ich działania w stu procentach. W niektórych przypadkach na uwagę zasługują również żaluzje, które można zamontować po zewnętrznej stronie okna. Warto wspomnieć jednak o tym, że żaluzje drewniane są nieco trudniejsze do czyszczenia, choć jeśli są zadbane to są w stanie znacząco poprawić wygląd całego okna.

Prywatność na odpowiednim poziomie

Niezależnie od tego czy mieszkasz w domu prywatnym czy też w mieszkaniu w bloku, z pewnością chcesz zadbać o odpowiedni poziom prywatności. Wzrok sąsiadów może być bardzo uciążliwy, szczególnie jeśli naprzeciwko Twoich okien znajduje się sąsiedni blok. Plisy czy rolety są w stanie w takim przypadku w doskonały sposób uchronić Cię przed zbyt ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Sprawdź w jaki sposób powinna być zamontowana przesłona okienna, aby spełniała swoją rolę w odpowiedni sposób i tym samym gwarantowała prywatność na najwyższym poziomie. Jest to bowiem jedyny wystrój okna, który spełnia wiele funkcji - zarówno pod kątem prywatności jak i właściwości estetycznych. Możliwość wykorzystania rolet i plis jest więc bez wątpienia czymś korzystnym, niezależnie od tego w jakim budynku mieszkasz.

Ochrona przed słońcem i upałem

W momencie gdy Twoje okna skierowane są w stronę południa lub też zachodu, w okresie letnim z pewnością będziesz miał do czynienia z dniami, w których słońce będzie zbyt mocno nagrzewać poszczególne pomieszczenia. Promienie słoneczne będą wówczas bardzo uciążliwe, więc dobrze jest się przed nimi we właściwy sposób ochronić. Plisy okienne pozwolą w takiej sytuacji na dopasowanie ich w taki sposób, by w zależności od pory dnia uchronić się przed światłem. Można je bowiem ustawić od dołu lub też góry okna - reszta powierzchni okna będzie wówczas odsłonięta, przez co światło wciąż będzie mogło w pewnym stopniu dostać się do wnętrza mieszkania. Zasłaniając jedynie wybrany fragment okna można zapewnić sobie należyty poziom komfortu. Plisy należą pod tym względem do jednych z najczęściej wybieranych zakryć okiennych. W przypadku rolet dobrym rozwiązaniem będą bez wątpienia rolety dzień noc, które można dowolnie regulować, w zależności od pory dnia oraz nocy.

Wystrój wnętrza

Jeśli planujesz urządzanie danego wnętrza od zera lub też w niedługim czasie chcesz wykonać mały remont, warto mieć przygotowany plan wedle którego będziesz działał. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniego efektu końcowego, w którym wszystko będzie ze sobą idealnie współgrać. Aranżacja wnętrz wcale nie musi być tak skomplikowana, jak wydaje się to na początku. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie dokładnie takiego wyglądu wnętrza, jaki sobie wymarzyłeś. Zarówno plisy jak i rolety odgrywają istotną rolę w aranżacji wnętrz. Tego typu dodatki mają spory wpływ na to, jak ostatecznie będzie prezentowało się dane pomieszczenie. Na szczęście szeroki wybór pod kątem wzorów czy też kolorów sprawia, że zarówno roletę jak i plisę można dobrać w taki sposób, by komponowała się dobrze z wyglądem całego pokoju. Wszystko to bardzo ułatwia aranżację pomieszczeń i uzyskiwanie efektu, który będzie robił wrażenie.

Montaż rolet i plis

Montaż plis okiennych wcale nie jest skomplikowany i bez problemu każdy będzie w stanie wykonać to we własnym zakresie. Plisy dają dużo dowolności w kwestii tego, jak duża część okna ma być zasłonięta. Można je ustawić w taki sposób, by okno było zasłonięte jedynie od dołu lub też od góry. Kolejną kwestią jest to, że plisy można dopasować do okien o niestandardowym rozmiarze czy też kształcie. To duży plus, dający wiele możliwości. Rolety różnią się od plis nieco w sposobie montażu, choć również nie jest on skomplikowany. Najczęściej przymocowuje się je do szyby lub ściany, co pozwala na otrzymywanie efektu gwarantującego trwałość i solidne wykonanie. Wysokiej jakości tkanina pozwala zakryć okno łatwo i szybko, przez co światło słoneczne nie będzie dostawało się do wnętrza mieszkania. Zarówno plisy jak i rolety dają świetny efekt, a to na co się zdecydujesz zależy w dużej mierze od Ciebie.

Dostępne rodzaje rolet

Rolety występują w wielu wzorach i w różnych kolorach. Pozwala to na dopasowanie ich wyglądu do konkretnego pomieszczenia, co daje duże możliwości pod względem aranżacji wnętrz. Tkaniny są wysokiej jakości materiału, przez co gwarantują niezawodność przez długi czas. W ostatnich latach bardzo popularne stały się przede wszystkim rolety dzień noc, które gwarantują dużą funkcjonalność. Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o rolety weneckie, dzięki którym można uzyskać wyjątkowy efekt końcowy, który sprawi że dane pomieszczenia będą prezentować się wyjątkowo dobrze. Rolety w wielu przypadkach mogą również pełnić funkcje termoizolacyjne - tkaniny odbijające światło sprawiają, że promienie słoneczne nie są tak uciążliwe w ciągu dnia. Rolety dzień noc natomiast wykonane są z materiału o różnym stopniu przepuszczalności światła. Sprawdź więc jaki rodzaj rolet sprawdzi się u Ciebie w domu najlepiej i który z nich zagwarantuje Ci odpowiedni komfort mieszkania.

Rolety i plisy - czyszczenie

Rolety okienne wcale nie są tak trudne do czyszczenia, jak mogłoby się to początkowo wydawać. Tkanina wykonana jest w taki sposób, by można było łatwo pozbyć się kurzu i innych zanieczyszczeń. W większości przypadków wystarczy użyć miotełki do kurzu bądź też odkurzacza ustawionego na niskie obroty, którym można wyczyścić dokładnie wszelkie zakamarki i szczeliny. Podobnie sprawa ma się w przypadku rolety dzień noc, choć w przypadku poważniejszych zabrudzeń należy użyć odpowiedniego detergentu i delikatnej szmatki. Jeżeli chodzi o żaluzje drewniane to w ich przypadku konieczne jest regularne czyszczenie - odkurzanie i przecieranie z kurzu w większości przypadków powinno wystarczyć, by utrzymać je w bardzo dobrym stanie. Okazyjne użycie środka nabłyszczającego pozwoli odświeżyć żaluzje i nadać im wyjątkowego wyglądu. Plisy czyści się w bardzo podobny sposób - tak jak w przypadku rolet czy też żaluzji, bardzo ważne jest regularne odkurzanie. Uwagę należy zwrócić szczególnie na dolne listwy oraz zagięcia materiału, bo to właśnie tam kurz zbiera się w największych ilościach.

Podsumowanie - plisy czy rolety?

Podejmując decyzję o tym, czy wybrać plisy czy rolety warto kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami. Jeśli przykładowo chcesz mieć w oknach firanki, rolety okienne będą lepszym wyborem. Rolety dzień noc sprawdzą się natomiast w chwili, gdy zależy Ci zarówno na aspektach użytkowych jak i rewelacyjnym wyglądzie. W wielu przypadkach warto postawić też na żaluzje, które tworzą wyjątkowy nastrój w dany wnętrzu i pozwalają na ochronę przed słońcem. Wysokiej jakości materiał w przypadku zarówno rolet jak i plis pozwala mieć pewność, że posłużą one bezproblemowo przez wiele lat. Montaż w każdym z tych przypadków nie stanowi problemu i każdy jest w stanie wykonać go samodzielnie. Jest to na pewno duży plus w momencie, gdy przeprowadzasz remont własnego mieszkania lub też domu samemu. Należy pamiętać jednak o tym, by wzór i kolor dobierać indywidualnie, by dobrze współgrał on z wystrojem reszty pomieszczenia.

All comments