Jak pielęgnować plisy okienne?

Jak pielęgnować plisy okienne?

Spis treści:

  • - Czym charakteryzują się plisy okienne?
  • - Jak pielęgnować plisy okienne?
  • - Czego unikać w pielęgnacji plis okiennych?
  • - Plisy okienne czyszczenie - przydatne porady
  • - Plisy okienne jak czyscić je prawidłowo?
  • - Plisy okienne pranie - czy to w ogóle możliwe?

Polecamy: Jak wyczyścić rolety dzień noc?

We wpisie dowiesz się, czym charakteryzują się plisy okienne oraz jak je poprawnie pielęgnować, aby jak najdłużej cieszyć się ich idealnym wyglądem. Dowiesz się także czego unikać w pielęgnacji plis okiennych.

Poznasz również przydatne porady w zakresie czyszczenia plis okiennych - jak robić to prawidłowo i jak można je wyprać, czy pranie plis okiennych jest w ogóle możliwe?

Czym charakteryzują się plisy okienne?

Plisy okienne to żaluzja w formie harmonijki, rozpięta na szerokość szyby okiennej, która jest wykonana ze sztywnej tkaniny. Poruszą się nią w sposób góra-dół, za pomocą specjalnych uchwytów przyczepionych do góry i od dołu tkaniny. Spośród innych żaluzji okiennych plisa wyróżnia się specyficznym sposobem zasłaniania szyby - można nią zasłonić dowolną część szyby, pozostawiając np. szczelinę u góry okna, lub przesuwając ją na sam środek szyby. Daje to możliwość pełnego kontrolowania ilości światła, wpadającego do pomieszczenia. Ozdobna forma złożonego materiału, to dodatkowy atut tego typu rolety okiennej. Można ją bardzo łatwo dopasować do każdego typu okna o dowolnym kształcie - nawet półokrągłego lub okrągłego. To idealny sposób na przysłonięcie okna w pokoju dziecięcym, ponieważ żaluzja nie posiada wiszącego sznurka lub łańcuszka, tworzącego potencjalne zagrożenie dla dziecka. Sprawdzi się też doskonale do salonu, pokoju dziennego lub gabinetu.

Jak pielęgnować plisy okienne?

Przede wszystkim należy regularnie odkurzać materiał żaluzji, aby nie dopuścić do sytuacji zgromadzenia się na nich kilkutygodniowego kurzu i pyłu. Może on powodować stałe zabrudzenie tkaniny. Do usunięcia kurzu możemy użyć suchej, miękkiej szmatki wykonanej w mikrofibry lub bawełny. Można użyć także miotełki do kurzu. Regularne odkurzanie plisy okiennej sprawia, że zachowuje ona na długo swój oryginalny kolor. Przy silniejszych zabrudzeniach, po pozbyciu się wierzchniej warstwy kurzu można wyprać żaluzję - o ile zezwala na to producent. Namaczanie plisy okiennej traktujemy jako ostateczny krok czyszczenia - gdy inne sposoby nie pomogły zlikwidować powstałych plam. Przed zdjęciem żaluzji należy upewnić się, iż materiał przeznaczony jest do całkowitego namaczania! Plisy z naszej oferty można prać. Żaluzję należy ostrożnie zdemontować, wyczyścić elementy mechanizmu, a samą tkaninę namoczyć w wodzie z łagodnym detergentem. Nie jest wskazane szorowanie jej gąbką lub szczotką, można delikatnie poruszać roletą pod wodą, aby woda z detergentem dotarła do każdego zakamarka tkaniny. Ważne jest, aby nie czyścić żaluzji miejscowo pocierając plamę mokrą ścierką - może to spowodować odbarwienie żaluzji i powstawanie brzydkich plam. Na koniec namaczania żaluzji, ostrożnie spłukujemy materiał pod bieżącą wodą. Wilgotną plisę okienną zakładamy z powrotem na ramę okna w pozycji złożonej i zostawiamy do wyschnięcia.

Czego unikać w pielęgnacji plis okiennych?

Podczas prania plis okiennych, unikajmy prania żaluzji w zbyt ciepłej wodzie. Gorąca woda może negatywnie wpłynąć na kształt i kolor tkaniny, odbarwić ją lub odkształcić. Bezwzględnie wystrzegajmy się używania żelazka do prasowania żaluzji. Podczas prania należy unikać wszelkiego pocierania, szorowania ostrymi gąbkami i ugniatania tkaniny żaluzji - mogą one trwale uszkodzić materiał. Plisy wykonane z materiału pokrytego impregnatem, należy prać nie częściej niż raz na 2 lata. Należy z umiarem używać detergentów - nawet tych o łagodniejszym działaniu. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby woda nie dostała się do mechanizmu żaluzji.

 Plisy okienne czyszczenie - przydatne porady

Nadal nie wiesz jak czyścić plisy okienne czy rolety rzymskie? Rolety, plisy okienne, zbierają kurz, dlatego najlepiej czyścić je dość regularnie, tak samo, jak meble, które zbierają kurz. Roletę wystarczy odkurzyć raz w tygodniu, nie ma potrzeby robić tego częściej. Przy odkurzaniu najlepiej sprawdzi się oczywiście miękka szczoteczka założona na odkurzacz. Kurz najczęściej zbiera się na zgięciach materiału i przy dolnych warstwach. Regularne czyszczenie spowoduje, że żaluzje na długo zachowają swój naturalny kolor i będą się prezentować jak nowe, prosto kupione ze sklepu.
Jak czyścić plisy okienne (rolety rzymskie) zaplamione trudnym do usunięcia preparatem? Jak juz wcześniej wspomnieliśmy tkaniny impregnowane, z których wykonane są plisy, można swobodnie prać ręcznie. Czyszczenie tłustych plam, śladów jedzenia na sucho jest często niemożliwe, dlatego zalecamy zdjęcie rolet i wypranie ich manualnie najlepiej w wodzie z preparatem specjalnie przeznaczonym do rolet.
Przed ręcznym praniem należy oczywiście rolety zdemontować. Jak to zrobić?
Po pierwsze wypnij zaczepy dolne, następnie ustaw osłonę w zamkniętej pozycji, czyli około 20 cm od dolnej krawędzi okna, w kolejnym kroku po ściśnięciu dwóch profili wysuń na dole mocujący uchwyt do góry. Powtórz całość czynności na zaczepach górnych i drugim dolnym.

Przeczytaj też: Jak dbać o rolety rzymskie?

Plisy okienne jak czyścić je prawidłowo?

Chcesz wiedzieć jak prać plisy okienne, rolety rzymskie? Plisy najlepiej prać w jak najniższej temperaturze np. 30 stopni C. Do prania użyj detergentu specjalnie przeznaczonego do tkanin delikatnych, takich jak rolety - tkaniny poliestrowe, dobrym rozwiązaniem jest także mydło w płynie. Przygotuj wodę z detergentem w dużej misce lub w wannie i delikatnie namocz plisy, rolety i przytrzymaj w tej wodzie przez 15 minut. Takie działania spowodują usunięcie najbardziej intensywnych zabrudzeń, przynajmniej ich wierzchniej warstwy. Jeśli masz do czynienia z grubszą tkaniną lub bardziej zanieczyszczoną, wówczas najlepiej działanie to powtórzyć kilka razy, aż plamy znikną.
Pamiętaj, żeby pod żadnym pozorem nie wkładać tkaniny do pralki, takie działanie spowoduje trwałe uszkodzenie tkaniny.

Plisy okienne pranie - czy to w ogóle możliwe?

Czystą tkaninę następnie należy dobrze wypłukać, najlepiej polewając materiał strumieniem zimnej wody. Należy pamiętać, żeby nie płukać materiału cieplejszą wodą niż 30 stopni C, gorący strumień może zniszczyć tkaninę. Po wypłukaniu roletę należy wycisnąć, ściskając 2 aluminiowe profile, co powoduje usunięcie nadmiaru wody z osłon. Jeśli rolety są grubsze, wówczas tkaninę należy wycisnąć kilkukrotnie. Jeśli rolety są zabrudzone tłuszczem, olejem, wówczas lepiej oddać rolety do profesjonalnego czyszczenia, własnoręczne czyszczenie tak zabrudzonej tkaniny może spowodować jej uszkodzenie, a profesjonalne firmy często wykorzystują do procesu czyszczenia ultradźwięki, niedostępne do domowego użytku.

Może Cię zainteresować: Rolety rzymskie - do jakich pomieszczeń nadają się najlepiej?

Jak później wysuszyć plisy, rolety?

Rolety plisowe najlepiej suszyć prosto na oknie, cienki materiał po wyciśnięciu powinien być praktycznie suchy, najlepiej więc roletę zamontować od razu, zaczynając od górnych uchwytów. Należy uważać podczas zakładania rolety, żeby nie założyć jej krzywo, odpowiednio ją naciągnąć i nie poplątać sznureczków. Roletę o standardowej grubości zostaw do wyschnięcia na 12 godzin, natomiast grubszą najlepiej pozostawić do wyschnięcia na minimum 24 godziny. Po wysuszeniu roletę należy sprawdzić, czy nie rozciągnęła się nadmiernie w trakcie procesu czyszczenia, jeśli tak wówczas roletę należy naciągnąć i zamontować ponownie.
W przypadku bardzo zabrudzonych rolet, które wymagają prania, bardziej opłacalną opcją jest oddanie rolet od razu do profesjonalnej firmy czyszczącej.

Pamiętaj, że absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno prać tkaniny materiałowej, z której wykonane są rolety dzień noc i rolety rzymskie. Pranie takiej tkaniny w pralce doprowadzi do deformacji materiału, co w konsekwencji spowoduje uszkodzenie mechanizmu działania - rolety dzień noc przestaną spełniać swoje funkcje zaciemniające i częściowo przepuszczające światło.
Podobna kwestia dotyczy żelazka i używania suszarki do suszenia rolet dzień noc i rolet rzymskich. Dodatkowo prasowanie żelazkiem rolet podgumowych może uszkodzić nie tylko roletę, ale także samo żelazko. Roleta sama wyschnie, tak jak wcześniej zaznaczyliśmy, najlepiej ją zawiesić lub położyć poziomo na płaskiej powierzchni, co skutecznie zapobiegnie zagnieceniom.

Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi wariantami plis okiennych w naszym sklepie on-line.

All comments