Plisy okienne - idealne rozwiązanie do okien dachowych

Plisy okienne - idealne rozwiązanie do okien dachowych

Spis treści:

  • - Czym wyróżniają się żaluzje plisowane?
  • - Zalety żaluzji plisowanych
  • - Plisy okienne - idealne rozwiązanie do okien dachowych
  • Plisy okienne na okno dachowe
  • Plisy okienne dachowe sposobem na zaciemnienie okna w dachu

We wpisie dowiesz się czym wyróżniają się żaluzje plisowane, jakie są ich główne zalety oraz dlaczego stanowią one idealne rozwiązanie, do zasłonięcia okien dachowych.

Przeczytaj też: Jak pielęgnować plisy okienne?

Czym wyróżniają się żaluzje plisowane?

Żaluzje plisowane są dedykowane dla osób, które cenią sobie estetykę oraz wysoką funkcjonalność. Spośród innych typów żaluzji, wyróżnia je ozdobna forma - tkanina rolety ma kształt harmonijki, który idealnie sprawdza się do zmiany położenia żaluzji. Żaluzja plisowana umożliwia zasłonięcie dowolnej części okna i porusza się w obu kierunkach góra-dół. Plisa może zasłonic tylko dolny lub środkowy fragment okna, co w przypadku klasycznie zwijanej rolety nie jest możliwe. Od klasycznych rolet, plisy różnią się także sposobem montażu. Prowadnice i listwy po których porusza się tkanina żaluzji, są cienkie i mało widoczne, co nadaje żaluzjom lekkości i subtelności. Roleta plisowana stanowi także ozdobę pomieszczenia - dzięki geometrycznej formie nadaje mu nowoczesny charakter. 

Zalety żaluzji plisowanych

Plisy okienne doskonale sprawdzą się do mieszkań znajdujących się na parterze - przesłonią dolna część okna przed niechcianymi spojrzeniami, pozostawiając w górnej części okna swobodny przepływ światła do pomieszczenia. Żaluzje plisowane umożliwiają pełną dowolność w zasłanianiu szyby i idealnie przylegają do jej powierzchni. Dzięki prowadnicom umieszczonym po bokach żaluzji przylegającym do ramy okiennej, wszelkie nieszczelności przez które mogłyby się dostać promienie słoneczne, są wykluczone. Żaluzje plisowane można z powodzeniem stosować w niestandardowych typach okien - o nietypowych kształtach, rozmiarach lub kątach nachylenia. Przesuwanie żaluzji odbywa sie za pomocą uchwytów, znajdujących się na górnej i dolnej krawędzi materiału. Żaluzja plisowana jest wysoce bezpieczna w użytkowaniu. Pozbawiona sznurka lub łańcuszka, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka, nadaje się idealnie do pokoju dziecięcego. Zwinięte żaluzje plisowane nie zajmują dużo miejsca i nie odciągają uwagi obserwatora od wnętrza.

Może Cię zainteresować: Plisy okienne - do jakich pomieszczeń nadają się najlepiej?

Plisy okienne - idealne rozwiązanie do okien dachowych

Dzięki specyficznej konstrukcji prowadnic i systemu poruszania żaluzją, spełni ona doskonale swoją rolę w oknach dachowych - nawet tych o nietypowym kształcie. Dzięki idealnemu przyleganiu tkaniny żaluzji do powierzchni szyby, pomieszczenie zostanie całkowicie zaciemnione. Okno z zasłoniętą żaluzją można swobodnie uchylać, bez obaw o uderzanie żaluzji o ramę okienną, przy mocniejszych podmuchach wiatru. Konstrukcja żaluzji jest lekka i estetyczna, nie posiada widocznych elementów konstrukcyjnych. Będzie pasowała do wielu stylów wnętrz - szczególnie do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, skandynawskiego, industrialnego czy eklektycznego. Duże znaczenie w idealnym dopasowaniu do wnętrza, ma ich kolorystyka oraz transparentność użytej tkaniny. W gorące dni plisy będą chroniły od uporczywych promieni słonecznych i nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia. Dają możliwość dowolnego i wygodnego dostosowania natężenia światła w pomieszczeniu. Dodatkowo posiadają niezwykle estetyczna formę, która będzie dodatkowym atutem we wnętrzu.

Plisy okienne na okno dachowe

Plisa - inaczej żaluzja plisowana - to funkcjonalna zasłona przeciwsłoneczna, która może być montowana we wnękach okiennych, na wszystkich dostępnych rodzajach okien - w tym także na oknach dachowych. Najpopularniejszą formą obsługi plisy jest jej uchwyt, który zamontowany jest na środku profilu. Plisy występują w wersji manualnej, ale także w wersji elektrycznej, gdzie odsłanianie jej i zasłanianie odbywa się przy pomocy dołączonego do zestawu pilota bezprzewodowego. Tkanina plisy okiennej na okno dachowe wykonana jest z poliestru o doskonałych parametrach izolacji termicznej oraz przeciwsłonecznej. Co istotne, większość dostępnych tkanin dodatkowo pokryta jest perłową warstwą, co dodatkowo działa izolacyjnie w kwestii promieni słonecznych i przebijającego się do pomieszczenia światła.


Plisy okienne na okno dachowe mają ogrom zalet. Jedną z nich jest również szeroka oferta proponowanych materiałów, z których mogą zostać wykonane - materiały delikatne, w jasnych odcieniach, które przysłonią wnętrze, ale pozwolą na wpadanie promieni światła - takie modele doskonale sprawdzą się np. w łazience, jak i w kuchni chociażby jako nowoczesna wersja zazdrostki.
Rolety plisowane, wytworzone z materiałów o większej grubości mogą służyć za zasłony, które będą przyciemniać wnętrze w ciągu dnia, a wieczorem pozwolą na komfort poprzez całkowite odizolowanie od zewnętrznego świata za oknem. Takie plisy doskonale nadadzą się także do wnętrz umiejscowionych od strony zachodniej i południowej, ponieważ uchronią przed ostrym słońcem. Kolejna możliwość, to tkaniny, które zupełnie nie przepuszczają światła - są to tzw. materiały blackout. Ich zastosowanie doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym jak i w sypialni.
Cechą charakterystyczną plis jest możliwość osłaniania dolnej części okna - to oznacza, że na dowolnej pozycji możemy ustawić zarówno prowadnicę dolną jak i górną. Jest to tak atrakcyjne i wygodne rozwiązanie, że dzięki niemu plisy zyskały rzeszę zwolenników.
Kolejnym plusem posiadania plis jest to, że są one bardzo łatwe w czyszczeniu. Ze względu na swoją budowę, nie osadza się na nich wiele kurzu, a do czyszczenia ich powierzchni wystarczy wilgotna szmatka.


Ciekawym rozwiązaniem w kwestii montażu plisy okiennej na okno dachowe jest zamontowanie na jednej prowadnicy nie jednego, a dwóch systemów plis. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy wielofunkcyjną okienną osłonę.
Dzięki swojej budowie, plisy nadają się do instalacji nawet na bardzo nietypowych kształtach okien. Czasami na poddaszu okna dachowe przybierają trójkątny kształt lub kształt trapezów. Montaż plisy na oknie trójkątnym jest tak samo wygodny i prosty, jak na oknie o kształtach standardowych - wiesza się ją na najdłuższym boku trójkąta. Nie zmienia to faktu, że zmienia się dzięki temu sposób rozwijania żaluzji. Jeden z rogów osłony pozostaje zwinięty. Jeśli chodzi o montowanie plis w oknach trapezowych, wygląda to inaczej - okno trapezowe dzieli się na dwie części - trójkątną i prostokątną. Każde takie okno posiada zatem indywidualnie dwa systemy plis.


Plisy sprawdzą się także w osłonięciu okien o okrągłym kształcie. Kształt systemu przypomina wtedy wachlarz - podobnie jak w oknach trójkątnych, jedna strona plisu zostaje złożona. Dzięki temu szyba pozostaje bardzo dokładnie osłonięta, a całość wygląda bardzo efektownie.
Plisy występują w wersji ruchomej i nieruchomej. Rynny, czyli zakończenia plis, czyli zakończenia, które pozwalają podnosić i opuszczać osłony, mogą być zarówno ruchome jak i przytwierdzone na stałe. Jeśli wybieramy osłonę na okno, które powinno być przysłonięte przez cały czas, górna rynna plisy nie musi być ruchoma. Jeśli jednak chcemy mieć wpływ na to, jaka część okna zostanie przysłonięta, a jaka nie - dobrym wyborem będzie system z dwoma ruchomymi rynnami. W systemach podwójnych plis górna rynna jest zawsze zamontowana do ramy okna, a dwie poniższe są ruchome.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe są aż cztery warianty aranżacji osłony:


- całkowite odsłonięcie okna - wszystkie rynny znajdują się w górnej części okna
- zasłonięcie dolną tkaniną plisowaną - dwie rynny na górze, jedna na dole
- zasłonięcie okna górną tkaniną plisowaną - dwie rynny na dole, jedna na górze
- system mieszany - okno zasłonięte częściowo materiałem górnym i materiałem dolnym

Tkanina, z jakiej wykonuje się plisy okienne na okno dachowe może być składana na dwa sposoby - jako pojedynczy arkusz materiału, składany w harmonijkę lub z dwóch arkuszy materiału, które przypominają przylegające do siebie rzędy plastrów miodu. Ten model poleca się zwłaszcza wtedy, kiedy pomieszczenie wymaga całkowitego zaciemnienia - dodatkowo model taki zmniejsza przenikanie ciepła.

To nie wszystkie zalety plisy - również system sterowania tą osłoną jest niezwykle prosty. Najpopularniejszym systemem są niewielkie uchwyty zlokalizowane przy dolnej i górnej rynnie. Pozwalają one na precyzyjne ustawienie rolety w wybranej pozycji - jest to bardzo wygodne i intuicyjne rozwiązanie.
Innym rozwiązaniem w kwestii sterowania plisą jest sterowanie nią przy pomocy sznureczka, który umieszczony jest przy jednym z boków plisy. Działa on bardzo podobnie do działania innych rolet - pociągnięcie za sznureczek powoduje podniesienie zasłony.
Tym bardziej nowoczesnym systemem sterowania roletą jest system podnoszenia jej za pomocą pilota. Polega to na tym, że w rynnach montowany jest maleńki silniczek, który odpowiada za opuszczanie i unoszenie plis. System ten jest bardzo wygodny i pozwala na operowanie roletą bez konieczności podchodzenia do niej - np. leżąc w łóżku. Jest to system idealnie sprawdzający się w oknach, do których dostęp jest utrudniony - np. do okien połaciowych lub tych, które umieszczane są na klatkach schodowych.

Plisy okienne na okna dachowe to rozwiązanie doskonałe. Różnorodność tkanin, systemów montażu i sterowania plisami powoduje, że można je dobrać w zasadzie do każdego rodzaju okien i wystroju wnętrza. Mimo tego, że mogą wydawać się mało dekoracyjne, połączone ze zasłonami lub firanami, będą pasowały do każdego wystroju wnętrza. Plisy okienne to prosty system, który dzięki swojej prostocie zyskuje przewagę nad innymi, jednocześnie dając doskonałą możliwość przysłonięcia wybranego fragmentu okna.

Przeczytaj też: Plisy bezinwazyjne - na czym polega montaż?

Plisy okienne dachowe sposobem na zaciemnienie okna w dachu


Jeśli chcemy, aby plisy do okien skutecznie chroniły nasze pomieszczenia przed upałem, warto sięgnąć po zasłony wykonane z grubego materiału w ciemnym kolorze - brąz, czekolada czy granat. Im materiał ciemniejszy, tym lepsza ochrona przed promieniami słonecznymi. Bardzo popularne stają się pliso o gęstym splocie, które dodatkowo są podgumowane. System taki gwarantuje 100 % zaciemnienia danego wnętrza - dodatkowo warto wiedzieć, że stopień zaciemnienia plis podgumowanych nie jest zależny od koloru tkaniny plisy, co pozwala z powodzeniem sięgnąć po ciemne jak i jasne kolory tkanin.


Innym sposobem na zaciemnienie pomieszczenia z pomocą plisy jest plisa powleczona specjalną, srebrną powłoką. Powłoka taka skutecznie odbija promienie słoneczne, co chroni każde wnętrze przed nagrzaniem. Plisy zaciemniające idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód lub południe. Plisy dostępne na wymiar da się dopasować do okien o różnych kształtach i rozmiarach, dlatego też bardzo łatwo je wkomponować np. w wystój sypialni na poddaszu.


Plisy zaciemniające to również świetne rozwiązanie dla firm, ponieważ obniżenie temperatury w gabinecie, zwłaszcza latem, pozwoli na efektywniejsza pracę.


Plisa przyciemniająca do okien dachowych to prostym językiem mówiąc, wałek z nawiniętą tkaniną i listwą maskującą, który mocuje się do okiennego skrzydła. W komplecie znajdziemy sześć haczyków, które mocuje się parami - na wysokości 1/3 skrzydła, 2/3 skrzydła i na dole skrzydła. Roletę można zatrzymać tylko w tych trzech miejscach, zaczepiając ją na haczykach. Ich rolą jest dekoracja wnętrza jak i również rozproszenie wpadającego światła. Plisy okienne dachowe do zaciemniania okna w dachu wykonane są z poliestru filtrującego światło słoneczne. Można kupić plisy w kolorze ciemnym jak i jasnym.


Plisy zaciemniające do okien dachowych umożliwiają regulację natężenia wpadającego światła słonecznego aż do momentu całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Są one wykonane z poliestru pokrytego gumą. Plisę taką można zakupić w kolorystyce takiej samej, jak uniwersalne rolety przyciemniające oraz dodatkowo - w kolorze białym. Tkanina plis zaciemniających porusza się w bocznych prowadnicach, aby nie było prześwitów światła przez zaciągniętą roletę. W kwestii rozmiaru jest on podawany jako rozmiar okna dachowego, do którego pasuje. Zatem aby odpowiednio dobrać plisę do danego okna, wystarczy odczytać rozmiar z tabliczki, która jest umieszczona na każdym skrzydle okna.

All comments